Červen 2014

Naše Chs

18. června 2014 v 1:36 Úvod

CHOVNÁ STANICE

S chovem morčat jsem začala na počátku roku 2011.Po velmi dlouhé době se opět vracím k těmto krásným a milým zvířatům .Od dubna 2011 jsem členem v Základní organizaci chovatelů morčat a stanice mi byla zaregistrována pod názvem Chs Le Grace.

V chovu máme dlouhosrsté sheltie a coronety v barvě slate blue a krátkosrsté hladké a crestedy v barvách aguti,černé,dalmatin a okrajově i jiná zbarvení. I když se nemohu účastnit výstav z důvodu péče o velké stádo koní, chci, aby morčátka byli kvalitní a mohli se zapojit do dalšího chovu u nás nebo u jiných chovatelů.A samozdřejmě chci udělat radost i malým dětským majitelům morčátkem - mazlíkem.

BYDLENÍCUY MORČATA

Od roku 2013 se věnuji i chovu velkých cuy morčat pocházejících z Peru.Jsou to poněkud plachá zvířata, ale při každodenním mazlení se dají ochočit téměř jako morčata malá.Bydlení morčátek

18. června 2014 v 1:24 Bydlení

Kotce doma:

Morčátka nejprve bydlela v plastových klecích a ze skříně se jim udělaly další kotečky.
V červnu 2011 se rozhodlo o přenechání jedné místnosti k vybudování morčecích kotečků.Nyní mají bydlení všichni v jedné místnosti.Mým přáním bylo zařídit kotečky pohodlné,přiměřeně velké s větším množstvím venkovního osvětlení.V zimním období je zde udržovaná teplota kolem 5 stupňů Celsia.Samičky s mláďaty jsou ve vytápěném prostoru v bytě.
Podestýlku používáme piliny s pokrytím slámou nebo senem, kterého máme dost,neboť jsme dobře zásobeni velkými kulatými balíky pro naše koně.Vodu pijí z napaječek nebo misek a je jim denně měněna.Kromě sena zbaští denně každý pěknou hromádku ovoce a zeleniny.Oblíbili si mrkev,papriku,brokolici,jablka a samozdřejmě i salát nebo okurku.V zimním období baští i krmnou řepu dovezenou pro naše koně.Z kupované směsi zrní si rádi přebírají jen to, co jim chutná,takže zbytek dostávají venkovní ptáci.


Venkovní morčatárny

Na jaře r.2014 se pro morčátka postavila venkovní morčatárna s 15 kotečky vel.70x80cm se zastřešeným výběhem obehnaným ze všech stran pletivem.Venku budou trávit pouze období od jara do podzimu.


V květnu 2015 se postavila druhá venkovní morčatárna.Jejím základem se stal starý darovaný skleník.Ten jsme převezli,znovu svařili a pak jen zbývalo udělat opláštění,střecha a podlahy.Morčátka mají na podlaze velké výběhy a další 3 jsou v patře.

Domácí bydlení pro maminy: